Logo


Hír: : Operation Squad - ismertető
(Kategória: Ismertetők)
Küldte: Csubissimus
2011 szeptember 11 - 00:08:36

Az Operation Squad az OWW2 alkotóitól egy elsősorban kis összecsapásokra (9-12 figura oldalanként) tervezett wargame. A4-es, füzetszerű, mindössze 46 oldalas kiadván. A borítóra, képekre nem lehet panasz, a szöveg jól olvasható, van bőven mindenféle összesítő táblázat, a fegyverekről még egy kivehető is. Emellett a játékhoz használt jelölőkből is van egy nagy adag keménypapírra nyomtatva a könyvben, így ezeket is gyorsan el lehet készíteni.

A szabályok az első kb. 20 oldalt ölelik fel, aztán 4 összesítő táblázatos oldal következik, ahol szinte minden fontosabb dolgot gyorsan meg lehet találni. Ezután 5 küldetés , illetve felpakolási szabályok 6 oldalon, majd 13 oldalon a különböző nemzetek egység-raj “listái” következnek. Van itt német (ejtőernyősök, gránátosok, páncélgránátosok), orosz (rifle squad, gárda, rohamosztag), amerikai (rifle squad, ejtőernyősök, rangerek) és brit (vörös ördögök, rifle squad, kommandósok). Ezután egy index van még és vége is. Eddig összesen két összecsapást játszottunk, így távol állok még a rendszer 100%-os ismeretétől, de leírom, mégis hogyan néz ki a dolog.

A játék felváltva aktiválásos, egy “kis” csavarral. Minden kör kezdeményezés dobással indul, majd az azt megnyerő eldöntheti, hogy ő, vagy ellenfele aktivál először. Az aktiválás úgy néz ki, hogy megmondod, hogy kivel ésmit akarsz csinálni, majd erre az ellenfél egy embere reagálhat. Ezután a reagálásra a te embereid közül reagálhat valaki, és így tovább, maximum 3-3 emberig. Ezután kezdeményezésdobások jönnek, és a legnagyobbtól lefelé haladva kisülnek a parancsok.

Példa: Hans a bátor német gárdista megpróbál erdei fedezékéből az úttesten keresztül egy ház mögé szaladni. Azonban Borisz a mesterlövész rálát az úttestre, ezért bejelenti, hogy megpróbál rálőni, amikor a célpont az úttest közepére ér. De ezalatt Günter úgy dönt, hogy Borisz felé szalad, és géppisztolyával megpróbálja fedezni társát. Több reakció nincs, jönnek a dobások. Borisz 12-t dob, így ő fog kezdeni, Hans 9-et, Günter pedig csak 6-ot. A parancsok végrehajtása úgy néz ki, hogy Borisz megvárja, míg Hans az üttest közepére ér, ott egy lövéssel leteríti, majd Günter megszórja a géppisztolyával, de társán már ez nem sokat segít.

Remélem így valamennyire érthető volt, hogy hogy is néz ki a dolog. Én első olvasásra kételkedtem benne, hogy gördülékenyen működni fog, de nagyon kellemesen csalódtam, igazán izgalmas reakció sorozatok történtek játékaink során.

A legtöbb próba ellenpróba alapú, ahol a két fél valamennyi d6-al dob, majd a különbségtől függően történik valami.

Példa: Borisz az úttesten szaladó Hansra lő. Alapból a lövés 3d6-al történik, ehhez fegyvere normál távon még +D6-ot ad, emellett van még 4-es VT-je (erről később). Hans nem volt LoS-ban Borisz számára, amikor megindult, valamint gyorsan mozog, így 2d6-al dob. Borisz dobásai 4-5-6, plusz 4-es VT-jével összesen 19. Hans 2-3-at dob, ami összesen 5, így a különbség 14. Ez sérülést jelent (wounded). [A különbségtől függően amúgy 1-10-ig semmi, 11-12-13 pinned, 14-15 wounded és 16+ KIA.]

A játék igen sok jelölőt használ (összesen 6 félét: sebesült, kifogyott a lőszer, futott, bemért célpont [aknavetőknek kiváló :)], rejtőzködik és cselekedett), azonban ez nem túl macerás, ugyanakkor nagyon sokat dob a játékélményen. Pl. ma a briteknek nem igazán volt lőszerük, mert kb. minden második lövésük után tölteniük kellett (3 ugyanolyat kell dobni lövés közben, elég sokszor összejött :) ).

A karaktereknek nincs túl sok statjuk: név, VT (ez ilyen általános faszaság stat, ezt használják minden dobásnál), fegyverek és különböző spec szabályok. Ez utóbbiból van jópár, olyan mint távcső, mesterlövész, vezető, szanitéc stb.

A rendszerről úgy általában elmondható, hogy eléggé intuitív, elegáns, nem kell kismillió táblázatot fejből fújni a használatához. Az egység vezetőinek van értelme, a géppuskák halálosak, a mesterlövészek durvák. A játékidő olyan 1-1,5 óra, miután a szabályokat sikerült megérteni. Ami nagyon jó még, hogy mindkét játékost folyamatosan az asztal mellett tartja, itt nincs olyan, hogy elmegyek telefonálok, meg megeszem az ebédemet, majd ha visszajövök mutasd mit kell levennem :D

Az ár sokakat visszariaszthat (18 font, durván 5000 Ft), azonban szerintem teljesen megéri, 20mm-es műanyag figurákból a csapat pedig 1-2 ezer forintból megoldható. A játék amúgy hű a címéhez, tankokat, repülőket ne keressen senki :) Mondjuk nemsokára jön egy kiegészítő hozzá, amiben állítólag különböző jármű szabályok is lesznek (dzsipek, csapatszállítók, felderítő járművek).


Ezen hír származási helye: Apokalipszis Pónilovasai - Szeged
( http://users.atw.hu/ap-szeged/comment.php?comment.news.comment.10 )