Logo


Hír: : Morituri te Salutant ismertető
(Kategória: Ismertetők)
Küldte: DrCsernus
2011 május 08 - 00:54:52

Bevezetés

Mostanában kaptam rá a történelmi sorozatokra, ennek egyik hatása az volt, hogy egyre jobban elkezdtek érdekelni a történelmi wargame-ek is. A Spartacus közben jöttem rá, hogy nekem egy gladiátoros játékot feltétlenül be kell szereznem.

Review-ról review-ra leellenőriztem a piacot, és beszereztem az egyik legjobbnak tartottat, a Morituri te Salutant-ot. A Black Hat Miniatures adja ki a szabálykönyvet (LINK)), a webshopjukban pdf-verzióban 6 fontért, nyomtatva 8,5 font plusz posta áron lehet megrendelni. (Nagyon segítőkész a vevőszolgálat, eleinte nem ment a rendelés, pár e-mail váltása után megcsinálták a webshopban, hogy tudjak Magyarországról is rendelni).


Alapok

Maga a játék hexmapon játszódik, körökre osztott és rendszernek egy kicsit megbonyolított kő-papír-olló elvet használ. A játékosok titokban kiadnak egy-egy parancsot a gladiátornak, kezdeményeznek, majd a jobb eredményt elérő játékos dönt, hogy kezd, vagy átadja a kezdést.

Az először következő játékos végrehajtja a kiadott akciót, vagy úgy dönt, hogy egy - a mozgás által - engedélyezett alternatívát választ. Ezután a következő játékos teszi meg ugyanezt.

A játék motorja két táblázat, az MTS Matrix és a Result Table. Az MTS Matrix táblázat a rémisztőbb, ám ez nem szolgál másra, csak a támadásokat hangolja be a kő-papír-olló rendszerbe. Eleinte bonyolultnak tűnhet, de meg lehet szokni a használatát, ami annyiból áll, hogy a bal oldali oszlopban kikeressük a használt támadást, majd a felső sorban az ellenfél által használt akciót, és a metszésponton már láthatjuk is, hogy milyen sebet tudunk okozni és milyen eséllyel.

A sebzések kódjai nehézség - sebzés formátumban vannak megadva, ahol a nehézség lehet Easy, Fair és Difficult, míg a sebzés Light, Medium vagy Severe. Vannak esetek, hogy egy-egy támadás hatástalan néhány akció ellen, ezt a táblázatban fekete mező jelzi.

A legegyszerűbben a támadásokat kártyákkal tudjuk jelezni, ezek szintén letölthetőek a gyártó honlapjáról. Használatuk másik előnye, hogy egyértelműen jelöli, hogy melyik hexekre lehet mozogni vagy támadni, illetve milyen akciókra cserélhető a kijátszott, valamint melyik mozgások tiltottak.

Ha a táblázatban a támadásunkkal sebzést okozhatunk, akkor dobunk egy d20-szal, és a Result Table megfelelő sorában kikeressük az eredményt. Ez lehet Stunned, Nick, Cut, Wound vagy Death. A stunned eredmény a legkevésbé veszélyes, ilyenkor a gladiátor csak korlátozott számú akcióból választhat. A nick sem komoly seb, 1 sebzést okoz, valamint stunned lesz az ellenfél. A cut már komolyabb, ekkor csökken a gladiátor kezdeményezése, 2 sebet szenved el szintenként, illetve esélye van a földre esni. A wound nagyon súlyos sérülés, itt már a találat esélye és a sebzés mértéke is rosszabb lesz. A death pedig szerintem egyértelmű.

A játékban lehetőség van több gladiátor harcára, lehet különböző vadállatokkal is megküzdeni, illetve egy kampányrendszer is van, amelyben a tornák sorát játszhatjuk végig.

Csataismertetés

Egymástól 3 hexnyire állt fel a két gladiátor, egy trák és egy hoplomachus.

Kattints ide, és nézd meg a(z) IMAG0148.jpg képet teljes méretben!

A trák egy ügyes vágással egy könny sebet, nick-et okozott a hoplomachus-nak.

Kattints ide, és nézd meg a(z) IMAG0151.jpg képet teljes méretben!

Egy kisebb helyezkedés után újra összecsap a két gladiátor az aréna egy másik sarkában.

Kattints ide, és nézd meg a(z) IMAG0157.jpg képet teljes méretben!

A hoplomachus egy ügyes szúrással a földre küldi a trákot, majd egy újabb szúrással ki is végzi.

Kattints ide, és nézd meg a(z) IMAG0159.jpg képet teljes méretben!

Remélem tetszett a kis ismertetőm, ha kedved támadt kipróbálni ezt a játékot, a Szegedi Apokalipszis Pónilovasai Klubban megteheted.


Ezen hír származási helye: Apokalipszis Pónilovasai - Szeged
( http://users.atw.hu/ap-szeged/comment.php?comment.news.comment.7 )